Ból głowy może mieć różne przyczyny jedną z nich mogą być łatwe do sprawdzenia napięcia na czepcu ścięgnistym lub uszach.

Co to jest czepiec ścięgnisty?

Zacznijmy od początku czym jest czepiec ścięgnisty czaszki(1)… to takie powięziowe połączenie położone na szczycie czaszki łączy ono w jednej płaszczyźnie mięsień czołowy (2) z mięśniem potylicznym (3).

Napięcie w tym obszarze może powodować bóle głowy z tyłu czaszki albo z przodu na czole, sztywność karku, bóle oczu lub typowy ból za okiem albo ból zatokowy.

Połączeniem w drugiej płaszczyźnie są mięśnie skroniowe, które przyczepiają się do czepca od boku. Jeśli chodzi o napięcie z tej struktury najczęściej będziemy odczuwać ból po jednej stronie głowy, ból boczny może też pojawiać się ból oka.

Kolejnymi ważnymi strukturami są małe mięsnie uszne, które odpowiadają za ruchomość małżowiny usznej. Bardzo małą ilość osób ma umiejętność poruszania uszami, ale to nie znaczy że tych mięśni tam nie ma.

Tyle z teorii przejdźmy do praktyki jak sprawdzić te napięcia:

Jeśli chodzi o czepiec to możemy np. dotknąć czaszki paliczkami i sprawdzić ruchomość z obu stron oraz poszukać w którym miejscu mamy zaburzenie ruchomości czyli miejsce gdzie gorzej nam się rusza.

Dobrym sposobem na rozładowanie tych napięć jest na przykład złapać za włosy i odciągnąć jedną warstwę powięzi od drugiej.

W przypadku napięć z uszu możemy poprzez złapanie małżowiny usznej poruszać w różnych kierunkach. Poszukać czy w którymś kierunku czujemy ból albo napięcie, lub też które rozciągniecie ucha pomaga nam zniwelować ból.

Jeśli jesteś zainteresowany/na bardziej zdiagnozowaniem powodów Twoich bólu głowy to,

Zapraszam do konsultacji:

Co to jest rehabilitacja? Czy to lepsze od fizjoterapii?

Syndrom skompresowanego kłykcia

Na czym polega nastawienie kręgosłupa? Czy jest bezpieczne?

Categories: Blog

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *