Nastawianie kręgosłupa z czym Ci się kojarzy? Ostry ból, który towarzyszy nieprawidłowemu ustawieniu dysku? Mówi się, że można skutecznie wyeliminować ból za pomocą ręcznej manipulacji kręgami. Zabieg ten najczęściej nazywany jest „nastawianiem kręgosłupa”. Jednak co tak naprawdę odbywa się w trakcie „nastawianiem kręgosłupa”?

Dowiedz się więcej na temat popularnego zabiegu i jego bezpieczeństwie.

Czym jest nastawianie kręgosłupa?

Jest to potoczna nazwa na manipulacje stawowe jak pokazuję historia już 400 lat przed naszą erą Hipokrates wspomniał o stosowaniu manipulacji. Jeszcze wcześniejsze wzmianki są z Chin z okresu 2500 lat p.n.e. Pierwotne metody były bardzo brutalne oraz z użyciem dużej siły. W chiropraktyce nazywane nastawieniem kręgosłupa, w fizjoterapii technikami manipulacyjnymi, a w osteopatii techniki HVLA (krótkodźwigniowe techniki manipulacyjne) związane z charakterystycznym „chrupnieciem”.

Jak wygląda nastawianie dysku w kręgosłupie?

Nastawianie kręgosłupa polega na przyjęciu odpowiedniej pozycji ciała i szybkiemu, a jednocześnie krótkiemu pchnięciu, które ma na celu odblokować zaburzoną strukturę. W trakcie manipulacji kręgosłupa można usłyszeć charakterystyczny trzask (chrupniecie), świadczący o kawitacji w stawie, która według badań nie ma wpływu na efekt terapeutyczny!

Fizjologiczne efekty nastawiania dysku

Można wyróżnić 3 efekty:

  • efekt biomechaniczny
  • efekt neurologiczny
  • efekt odruchowy

Efekt biomechaniczny

Poprzez manipulacje stawową potocznie nazywaną “nastawianie dysku” można rzeczywiście wytworzyć oddalenie powierzchni stawowych, ale nie jest jasne że taka separacja ma działanie terapeutyczne!

Efekt neurologiczny

Istnieją badania potwierdzające działanie przeciwbólowe (antynocyceptywne) manipulacji stawowej potocznie nazywanej “nastawianiem dysku”. Bezpośrednio po terapii w grupie poddawanej manipulacji stawowej wystąpił istotny statystycznie wzrost zawartości β-endorfin w porównaniu z grupą kontrolną i manipulacją placebo. Może się to odbywać na poziomie ośrodkowego układu nerwowego, wywołując zmniejszenie objawów bólowych i wpływając na sekrecje neurotransmiterów.

Efekt odruchowy

Poprzez “nastawienie dysku” wychodzi się z założenia, że dochodzi do odruchowego zmniejszenia bólu, hipertonii mięśniowej i poprawy możliwości funkcjonalnych.

Kto może nastawić dysk?

Każdy zabieg „nastawiania kręgosłupa” powinien być wyłącznie prowadzony przez doświadczonego osteopate lub fizjoterapeute w zakresie terapii manualnej. Korzystanie z niepewnych miejsc może skończyć się niebezpiecznymi powikłaniami takimi jak rozwarstwienie tętnicy szyjnej, udarem czy nieodwracalnym urazem kręgosłupa.

Zalecenia po nastawieniu dysku

Czy po nastawieniu kręgosłupa może pojawić się ból?

Pomimo tego, że zazwyczaj po nastawieniu kręgosłupa odczuwa się uczucie ulgi i rozluźnienia, to może wystąpić również ból, sztywność, obniżenie napięcia mięśni czy ogólne osłabienie organizmu. Jeśli takowy się pojawił to trzeba zgłosić się do terapeuty.

Czy częste nastawienie kręgosłupa jest zdrowe?

Jeśli musisz co jakiś czas udać się do terapeuty w celu nastawienia kręgosłupa to cała terapia nie jest prawdopodobnie wycelowana w źródło problemu tylko działa niczym tabletka przeciwbólowa. Dobra terapia daje oczekiwany efekt na dłuższy czas.

Jeśli szukasz terapii która poszukuje źródła problemu. Zapraszam!

Categories: Blog

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *