Oddech, a kręgosłup

Dzisiaj chciałbym napisać o bardzo ważnym połączeniu oddechu wraz z naszym kręgosłupem. Codziennie średnio każdy z nas wykonuję około 22 tysięcy cykli oddechowych, to bardzo dużo i pewnie nie miałeś/aś nawet o tym świadomości.

Jeśli chodzi o sam oddech jest to bardzo ważny aspekt naszego zdrowia, który poruszam prawie za każdym razem, ale dziś chciałbym pokazać kolejną ciekawą korelacje, którą można zauważyć w skali mikro.

Ruch kręgosłupa

Podczas każdego z tych wdechów i wydechów w obszarze otworów miedzykręgowych kręgosłupa pod wpływem napięcia zmienia się ich średnica. Ta zmiana wielkości patrząc pod względem wielkości jest nie duża, ale cykliczny wpływ daje nam mechanizm tłocząco- pompujący, który wspomaga drenaż żylny, odżywienie oraz odprowadzenie metabolitów.

Jak wiemy układ nerwowy jest tkanką, która jest najbardziej metaboliczną, czyli zużywa najwięcej energii ze wszystkich tkanek, a co za tym idzie wytwarza także najwięcej metabolitów, które podczas zastoju albo zaburzonego odpływu mogą wytwarzać stany zapalne albo bardziej odczuwalny ból.

Podczas każdego wdechu w lordozach (szyjna oraz lędźwiowa) zwiększa się przestrzeń w obszarach otworów miedzykręgowych, a w obszarach kifoz przestrzeń się zmniejsza, a podczas wydechów mamy układ odwrócony. (rysunek)

Teraz zastanówmy się, co dzieje się, gdy ruchomość w kręgosłupie na wysokości jednego segmentu lub na przestrzeni kilku segmentów jest zaburzony. Mamy w tym przypadku problem z drenażem w tamtym obszarze, co potem może przekładać się na bóle kręgosłupa, bóle głowy albo inne problemy.

Jak to sprawdzić?

Najprostszy test na sprawdzenie ruchomości kręgosłupa jest test palce podłoga. Każdy z nas podczas pochylenia się do przodu powinien bez problemu dotknąć palcami ziemi przy wyprostowanych nogach, a kręgosłup powinien utworzyć łuk. Jeśli w jednych obszarach mamy nadmierny łuk, a w innych „płaską deskę” to właśnie w jednym miejscu ruch jest nadrabiany/kompensowany (zwiększony łuk), a w drugim zaburzony („płaska deska”).

Podsumowanie

Najlepszym sposobem na przywrócenie ruchomości kręgosłupa jest holistyczna terapia oraz wdrożenie ćwiczeń zwiększających elastyczność, które zmienią formę, a co za tym idzie i funkcję całego obszaru kręgosłupa.


1 Comment

Na czym polega nastawienie kręgosłupa? Czy jest bezpieczne? - HolisticBart · 2024-01-16 at 17:39

[…] ćwiczenia oddechowe, […]

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *