Ruch czaszkowo-krzyżowy

Nasze ciało jest w ciągłym ruchu i nie chodzi tu od chodzenie tudzież bieganie czy inne czynności wykonywane na co dzień.

Patrząc z perspektywy naszego oddechu płucnego podczas wdechu w całym kręgosłupie wszystkie krzywizny się prostują i wydłużają, a podczas wydechu te wszystkie krzywizny się powiększają i kręgosłup się skraca. To fizjologia, inne części ciała ruszają się również tylko w mniejszym stopniu każdy narząd ma swoją oś ruchu.

Posiadamy również nasz ODDECH PIERWOTNY, który także wprowadza ruch w strukturach naszego ciała od czubka głowy, aż po malutki palec u stopy. Ten ruch to ekspresja naszego zdrowia z wewnątrz na zewnątrz. Ruch całego ciała musi rozchodzić się równomiernie na wdechu z dołu do góry i rozszerzając się na boki, a na wydechu z góry do dół zwężając się.

Jeśli chcesz sprawdzić jak to działa przejdź się luźno po pokoju wczuj się w swoje ciało, potem spróbuj zrobić to samo unieruchamiając jakąś część ciała np. głowę, palec u stopy albo łokieć. Zobacz co stanie się z resztą ciała gdy unieruchomisz głowę. Potem ponownie rozluźnij całe ciało i zobacz jak napięcia z głowy wpływały na resztę ciała i jak ważny jest całościowy ruch ciała. Ruch który jest elastyczny i łączy ciało w jedność. Wszystko co stoi gnije nawet woda, nasz eliksir życia. Nie bez powodu nasze ciało składa z ok 70% wody.

Ruch to podstawowy atrybut zdrowia, życia i wyrażania się naszej energii.

Pierwsza zasada osteopatii:

„Ciało jest jednością”

Grafika z książki: „Mądrość ciała” Michael Kern

Categories: Blog

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *