Coś nieco o rozgrzewce

Jeśli nie masz czasu na rozgrzewkę to nie masz czasu na trening bardzo ważne zdanie. Jest to pierwsza podstawowa zasada dla zdrowego treningu.

Co to rozgrzewka?

Rozgrzewka pomaga w przygotowaniu organizmu do wysiłku fizycznego poprzez podniesienie temperatury. Zwiększenie temperatury organizmu, zwiększa rozciągliwość włókien mięśniowych nawet o 30% oraz moc o 20%. Podnosi też tętno oraz pobudliwość naszego układu nerwowego, co przygotowuje nas do zwiększonego wysiłku. Rozgrzewka to obowiązkowy punkt każdego sportowca jak i amatora. Dobrym zakończeniem rozgrzewki jest rozciąganie dynamiczne.

Rozciąganie dynamiczne, a co ze statycznym? 🙂

Częstym zachowaniem osób zaczynających przygodę z aktywnością fizyczną jest też rozciąganie statyczne. Po rozgrzewce jest to BARDZO DUŻY błąd, ponieważ rozgrzane mięśnie są „schładzane”, poprzez zatrzymanie ich w bez ruchu przez co cofamy wszystkie efekty, które osiągnęliśmy oraz możemy zwiększyć ryzyko kontuzji. Według badań rozciąganie statyczne zmniejsza siłę od 2% do 5,5% oraz osłabia skoczność i szybkość. Po mocnym treningu rozciąganie statyczne jest też niezalecane, ponieważ zwiększa uszkodzenia po treningowe (DOMS) co nie przyspiesza regeneracji, a wręcz ją wydłuża.


A więc kiedy się rozciągać statycznie??


Najlepiej jako osobny dzień treningowy, zalecany jest u osób, które mają problem z prawidłowym zakresem w stawach. 🙂

Oczywiście trzeba zawsze pamiętać po rozciąganiu o kilku powtórzeniach jakiegoś ćwiczenia w nowo osiągniętym zakresie ruchu np. po mobilizacji kostki dobrze jest zrobić kilka przysiadów z pauzą na dole. Które dają organizmowi możliwość „nauczenia się” nowo osiągniętej elastyczności.

Podsumowanie


Rozciąganie nie zwiększa siły mięśniowej oraz nie zapobiega urazom, odnosi się tylko wtedy, gdy mięsień ma prawidłową długość oraz elastyczność. Jeśli nie ma i jest przykurczony to jego możliwości siłowe oraz dynamiczne się zmniejszają! W takim przypadku podstawowym zadaniem przed treningiem jest mobilizacja oraz przeznaczenie wolnych dni na prace nad elastycznością przykurczy. Jeśli rozpatrzymy rozciąganie statyczne w pracy z przykurczem to można uznać, że zwiększy ono siłę mięśniową i zapobiegnie kontuzji!


W przypadku, gdy mobilizacja i rozciąganie nie pomaga lub przykurcz ciągle wraca, problem może być w jakieś odległej strukturze, wtedy najlepszym wyjściem jest konsultacja z fizjoterapeutą lub osteopatą.


Jeśli zainteresował Cię temat napisz lub przekaż dalej 🙂

#rozgrzewka #rozciąganiestatyczne #rozciąganiedynamiczne #fizjoterapia #osteopatia

Categories: Blog

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *