____________________________________________
Spionizowana dwunożna postawa ciała.
Jedna z form poruszania się zwierząt, zarezerwowana głównie dla człowieka, który w tej pozycji porusza się na okrągło. Jest oczywiście wiele zwierząt, które też poruszają się w ten sposób, ale to tylko człowiek doszedł do perfekcji poruszania się w tej pozycji.
Organizm zawsze dąży do jak największej harmonii.
Dzięki naszym stopom oraz zrównoważonemu napięciu w całym ciele, możemy utrzymywać się w pozycji wyprostowanej przy najmniejszym zużyciu energii, w porównaniu z innymi pozycjami np. pozycja czworacza, która jest naturalna u innych zwierząt.
W tej pozycji zwierzęta chronią swoje narządy wewnętrzne, my ludzie poprzez ewolucje stając na dwóch nogach straciliśmy tą pozycje ochronną.
Oczywiście natura zawsze jest silniejsza i w sytuacjach stresowych podświadomie zamykamy pozycje, ponieważ chcemy uchronić nasze trzewia. Może być też to związane z kojarzeniem tej pozycji przez nasz mózg jako bezpiecznej z łona matki tzw. „pozycja embrionalna”.
Zamknięcie pozycji przenosi się na nasze barki – protrakcja oraz rotacja wewnętrzna, obniżenie żeber w celu zbliżenia do spojenia łonowego, tyłopochylenie miednicy, w celu zbliżenia do mostka.
Te wszystkie napięcia wiążą się z wytworzeniem dużego ciśnienia i nacisku na ważne przeżyciowo narządy nadprzeponowe – nasze płuca i serce, co przekłada się na zmniejszenie witalności organizmu poprzez gorsze odżywanie tkanek.
Oczywiście to wszystko nie jest tylko związane z reakcjami stresowymi może być też związane z pozycją niedbałą czyli brakiem ruchu fizycznego i szukaniem pozycji najbardziej zrównoważonej (poprzez przeniesienie środka ciężkości do tylu, a głowy do przodu). Tudzież czynniki chemiczne takie jak dieta lub powietrze- zamykanie pozycji dla lepszej regeneracji organizmu (refluks, pył, palenie papierosów)
Jeśli czujesz się ze to Twoje problemy to polecam poranne ćwiczenia oddechowe na stojąco z otwieraniem klatki przy wdechu oraz opuszczaniem rąk i zamykaniem na wydechu.
Bardzo proste ćwiczenia, a może przynieść wiele korzyści.
Jeśli problem nie znika polecam konsultacje u fizjoterapeuty lub osteopaty.
Przeczytaj również to: ODDYCHANIE NOSEM:ZAGADKA PEŁNEGO ZDROWIA I DOBREJ KONDYCJI
0 komentarzy