Coś nieco o rozgrzewce

Jeśli nie masz czasu na rozgrzewkę to nie masz czasu na trening bardzo ważne zdanie. Jest to pierwsza podstawowa zasada dla zdrowego treningu.

____________________________________________

Co to rozgrzewka?

Rozgrzewka pomaga w przygotowaniu organizmu do wysiłku fizycznego poprzez podniesienie temperatury. Zwiększenie temperatury organizmu, zwiększa rozciągliwość włókien mięśniowych nawet o 30% oraz moc o 20%. Podnosi też tętno oraz pobudliwość naszego układu nerwowego, co przygotowuje nas do zwiększonego wysiłku. Rozgrzewka to obowiązkowy punkt każdego sportowca jak i amatora. Dobrym zakończeniem rozgrzewki jest rozciąganie dynamiczne.

____________________________________________

Rozciąganie dynamiczne, a co ze statycznym? 🙂

Częstym zachowaniem osób zaczynających przygodę z aktywnością fizyczną jest też rozciąganie statyczne. Po rozgrzewce jest to BARDZO DUŻY błąd, ponieważ rozgrzane mięśnie są „schładzane”, poprzez zatrzymanie ich w bez ruchu przez co cofamy wszystkie efekty, które osiągnęliśmy oraz możemy zwiększyć ryzyko kontuzji. Według badań rozciąganie statyczne zmniejsza siłę od 2% do 5,5% oraz osłabia skoczność i szybkość. Po mocnym treningu rozciąganie statyczne jest też niezalecane, ponieważ zwiększa uszkodzenia po treningowe (DOMS) co nie przyspiesza regeneracji, a wręcz ją wydłuża.

____________________________________________


A więc kiedy się rozciągać statycznie??


Najlepiej jako osobny dzień treningowy, zalecany jest u osób, które mają problem z prawidłowym zakresem w stawach. 🙂

Oczywiście trzeba zawsze pamiętać po rozciąganiu o kilku powtórzeniach jakiegoś ćwiczenia w nowo osiągniętym zakresie ruchu np. po mobilizacji kostki dobrze jest zrobić kilka przysiadów z pauzą na dole. Które dają organizmowi możliwość „nauczenia się” nowo osiągniętej elastyczności.

____________________________________________

Podsumowanie


Rozciąganie nie zwiększa siły mięśniowej oraz nie zapobiega urazom, odnosi się tylko wtedy, gdy mięsień ma prawidłową długość oraz elastyczność. Jeśli nie ma i jest przykurczony to jego możliwości siłowe oraz dynamiczne się zmniejszają! W takim przypadku podstawowym zadaniem przed treningiem jest mobilizacja oraz przeznaczenie wolnych dni na prace nad elastycznością przykurczy. Jeśli rozpatrzymy rozciąganie statyczne w pracy z przykurczem to można uznać, że zwiększy ono siłę mięśniową i zapobiegnie kontuzji!


W przypadku, gdy mobilizacja i rozciąganie nie pomaga lub przykurcz ciągle wraca, problem może być w jakieś odległej strukturze, wtedy najlepszym wyjściem jest konsultacja z fizjoterapeutą lub osteopatą.


Jeśli zainteresował Cię temat napisz lub przekaż dalej 🙂

Przeczytaj również to: ODDYCHANIE NOSEM:ZAGADKA PEŁNEGO ZDROWIA I DOBREJ KONDYCJI

#rozgrzewka #rozciąganiestatyczne #rozciąganiedynamiczne #fizjoterapia #osteopatia

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *