Czym jest osteopatia?

Osteopatia – co to jest? Jest to jeden z rodzajów medycyny niekonwencjonalnej, bazującym na terapii manualnej oraz terapii płynowej. Charakterystyczną cechą osteopatii jest stawianie diagnozy i leczenie różnego rodzaju problemów dotyczących narządów ruchu oraz narządów wewnętrznych za pomocą rąk terapeuty.

Osteopatę wyróżnia holistyczne podejście do pacjenta, polegające na całościowym zgłębianiu źródła problemu, włącznie z systemem nerwowym, krwionośnym, odpornościowym, hormonalnym i związanymi z nim objawami psychofizycznymi. Jednym z założeń osteopatii jest uznanie możliwości samoleczenia organizmu i wspomaganiem tego procesu w powrocie do zdrowia. Dlatego osteopatia to terapia skupiająca się na źródle problemu, a nie tylko na przyczynie.

Kim jest osteopata?

Osteopata to specjalista w zakresie medycyny osteopatycznej. Jego praca polega na prowadzeniu terapii manualnej, terapii płynowej czyli pracy przy użyciu własnych rąk. Osteopata ma odpowiednie wykształcenie w Polsce najczęściej jest fizjoterapeutą, ale zdarzają się także lekarze. Osteopata poprzez odpowiednią diagnostykę oraz celowaną terapię może pomóc w różnych dolegliwościach.

Kiedy warto się wybrać?

Zasadniczo warto udać się do osteopaty ze wszelkimi dolegliwościami z obszaru układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Holistyczne spojrzenie na organizm może okazać się ratunkiem nawet w trudnych do zdiagnozowania przypadkach, kiedy inne metody diagnostyki i leczenia nie przynoszą skutku. To metoda terapii, która zyskuje coraz więcej zwolenników, ze względu na swoje bezpieczeństwo i nieinwazyjny charakter.

Czym zajmuje się osteopata?

Osteopata zajmuję sie:

  • dolegliwości bólowe kręgosłupa,
  • urazy, przeciążenia organizmu,
  • napięciowe bóle głowy, migreny,
  • bóle barku, kolan, łokci i biodra,
  • bóle szyi i karku,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zapalenie zatok,
  • wiele innych schorzeń

Na czym polega terapia u osteopaty?

Osteopata zajmuje się terapią stawów, tkanek miękkich oraz nerwów, dążąc do poprawy nie tylko stanu fizycznego, ale także psychicznego pacjenta. Ważne jest tutaj holistyczne podejście do organizmu, co oznacza uwzględnianie całokształtu zdrowia i dobrostanu pacjenta oraz poszukiwanie źródła problemu.

Czym się różni osteopatia od fizjoterapii?

Osteopatia opiera się na holistycznym podejściu, co oznacza, że osteopata bada całe ciało pacjenta, koncentrując się na identyfikowaniu przyczyny problemu, a nie jedynie na łagodzeniu objawów. W przeciwieństwie do tego, fizjoterapia skupia się na konkretnych obszarach ciała, dążąc do poprawy ich funkcjonowania. Obie dziedziny są potrzebne i powinny współpracować, a nie konkurować.

Categories: Blog

1 Comment

Kiedy z dzieckiem udać się do osteopaty pediatrycznego(osteopata dziecięcy)? · 2024-01-18 at 17:01

[…] Czym różni się osteopata od fizjoterapeuty? […]

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *