Ból barku, a wątroba?

Jaki w ogóle jest związek miedzy tymi obiema strukturami ? Postaram się na to pytanie odpowiedzieć i przybliżyć Ci ten związek. Zacznijmy na początek od krótkiego opisu.

Wątroba

Jest to największy narząd wewnętrzny człowieka dochodzący do około 2kg, dzieli się na 4 płaty, osłonięta klatką piersiową dochodzi do prawego sutka i prawie do lewego. Naprawdę duża połóż sobie ręce w tych okolicach i spróbuj sobie ją wyobrazić. 🙂

Funkcje wątroby

Ciężko wymienić jej wszystkie funkcję, ale najważniejsze to:

  1. Metabolizm białek, tłuszczy i cukrów
  2. Dezaktywacja i usuwanie toksyn (alkohol, leki)
  3. Wytwarzanie żółci (około 1l dziennie)
  4. Magazynowanie i rozkładanie hormonów
  5. Magazynowanie witaminy B12, żelazo i witaminę K
  6. Magazynowanie krwi
  7. Magazyn energii

Jest oczywiście wiele innych funkcji, ale wymieniłem te najważniejsze.

Unerwienie wątroby

Unerwienie przywspółczulne jądro grzbietowe nerw błędny, a współczulne segmenty TH5-TH9. Napięcia oraz zablokowania w tamtym rejonie może się przekładać na słabsze funkcjonowanie wątroby. Nazywamy to odruchem somatyczno-wisceralnym. Bóle między łopatkowe, bóle w odcinku piersiowym. (obszar oznaczony na zdjęciu)

Jaki to ma związek z barkiem ?

Jak wiem wątroba nie boli, ponieważ jest narządem miąższowym, ale znajduje się w torebce Glissona, która jest strukturą łącznotkankową posiadającą ogromną ilość receptorów.

Torebka Glissona

Jest to nic innego jak struktura powięziowa otaczająca cała wątrobę, a unerwia ją nerw przeponowy, który wychodzi z obszaru C3-C5. Częstym objawem po wycięciu pęcherzyka żółciowego jest podrażnienie/ból prawego barku co odpowiada podrażnieniu powięzi podczas zabiegu. Największe zagęszczenie receptorów jest przy wejściu żyły wrotnej.

Idąc dalej jeśli mamy ograniczenia w okolicy wątroby poprzez nasz STYL ŻYCIA lub jakieś kompensacje. To poprzez odruch wiscero-somatyczny (teraz odwrotnie) narząd wpływa na tkanki oraz stawy.

Aktywujemy podrażnienie nerwu przeponowego co zwiększa tonus całego obszar jego unerwienia(C3-C5), a co tam się również znajduję w szyi…

No właśnie splot ramienny czyli obszar unerwienia barku i tak doszliśmy do połączenia bólu barku z wątrobą.

Jest to bardzo częsty mechanizm i sama praca lokalna w okolicy ramienia nie przyniesie efektów długotrwałych. Potrzebna jest praca systemowa.

Zachęcam do holistycznego zgłębiania anatomii człowieka.


0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *