Lód, a staw skokowy

Dziś bardzo ciekawy i częsty temat u sportowców postępowanie po skręceniu stawu skokowego. Pierwsze pewnie co wam przychodzi na myśl to LÓD oraz bardziej obeznanym protokół PRICE.

Co to takiego?

Każda z liter tego słowa to początek jednego z zaleceń po skręceniu.
P-protection (ochrona)
R-rest (odpoczynek)
I-ice (lód)
C-compression (kompresja)
E-elevation (uniesienie)

Teraz zaskoczę was wszystkich, dziś tematem głównym będzie lód, a mianowicie jego stosowanie po skręceniu.

Zaczniemy kontrowersyjnie od stwierdzenia lód nie jest najlepszym pomysłem do stosowania go w pierwszej kolejności po skręceniu. Pewnie zapytacie…

Dlaczego???

Pierwszą reakcją jaką czujemy po urazie jest ból, ciepło zaraz potem obrzęk oraz ograniczenie ruchomości stawu. Teraz możemy się zastanowić dlaczego tak się dzieje?

Cały ten schemat jest celowo zaplanowany przez naturę. Ból, obrzęk oraz ograniczenie ruchomości specjalnie unieruchamiają nam uszkodzony staw żebyśmy go mocniej nie uszkodzili. Powiecie no dobra, ale ja to wiem więc nie będę go nadwyrężał i co takiego się stanie że zmniejszę ten obrzęk oraz ból dzięki lodowemu okładowi.

Teraz przejdźmy do fizjologii. 🙂

W chwili urazu jakaś część tkanek oraz naczyń krwionośnych zostaje uszkodzona. Pierwszą reakcją organizmu jest zwężenie uszkodzonych naczyń oraz rozszerzenie sąsiednich. Przez rozszerzone naczynia krwionośne dostają się składniki odżywcze, makrofagi oraz granulocyty, które oczyszczają miejsce urazu. Cały ten proces powoduje powstanie stanu zapalnego czego skutkiem jest obrzęk, zaczerwienienie i ból. Dzięki tej reakcji organizmu powstaje najlepsze środowisko do regeneracji oraz oczyszczenia uszkodzonych tkanek. Stosowanie lodu po urazie zmniejsza siłę tej naturalnej reakcji co skutkuje wydłużonym czasem powrotu do pełnego zdrowia.

Podsumowanie

Mam nadzieje, że ten argument przekonuje was do niestosowania lodu po urazie tylko udania się do fizjoterapeuty/osteopaty który pomoże w powrocie do zdrowia. wie zdrowia i samopoczucia. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej holistycznej terapii i jej zaletom.

#uraz #fizjoterapia #osteopatia #fizjologia

Categories: Blog

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *