Mięśnie podpotyliczne

Jakie zaburzenie może być wywołane przez nieprawidłową informację z tego obszaru?

Anatomia

Na początek trochę anatomii są to mięsnie podpotyliczne ( m. prosty głowy tylny mniejszy, m. prosty głowy tylny większy, m. skośny głowy górny, m. skośny głowy dolny oraz m. prosty głowy boczny) jeśli chodzi o unerwienie mamy tutaj odcinek C1 oraz C2 nerwy grzbietowe oraz C1 nerw brzuszny.

Zaburzenia

Oczywiście prócz najprostszych zaburzeń, które te mięśnie mogą wywołać takich jak bóle głowy nie wszyscy wiedzą, że ten po środku malutki ma przyczep do opony twardej tworząc mostek mięśniowo-oponowy, co po części może się przyczyniać do jeszcze innych zaburzeń w sumie na przestrzeni całego kręgosłupa, ale najciekawszym zaburzeniem, które dziś zgłębię są zawroty głowy.

Zapewnia to fakt, że te mięśnie proste głowy tylne mniejsze mają najwięcej proprioceptorów w przeliczeniu na swoją objętość.

Co to są proprioceptory?

Są to takie czujniki, które wyczuwają jak dany obszar jest ustawiony i wysyłają informację do naszego mózgu. Występują one w wielu tkankach właśnie dzięki nim np. gdy zamkniemy oczy wiemy jakie jest ustawienie naszej ręki w przestrzeni.

Podsumowanie

Nasuwa się pytanie po co nam tam aż tyle „informatorów”, z tych mięśni jeśli mamy takie struktury jak kanały półkoliste znajdujące się w kości skroniowej i to właśnie one dają informację o pozycji naszej głowy. Zgadza się, ale prawda jest taka że informacja do mózgu idzie z mięśni podpotylicznych oraz z kanałów półkolistych tam jest przetwarzana i odbierana w naszej świadomości.

Tak więc zaburzenie w obszarze mięśni podpotylicznych może wywoływać bóle głowy, objawy neurologiczne, ale także zawroty głowy.

Jeśli chodzi o powody napięć w tym obszarze jest ogromna ilość stresorów w naszym środowisku.

Jeśli ktoś jest zainteresowany tym tematem to więcej informacji w kolejnym poście.

#zawrotygłowy#osteopatia#bólgłowy


0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *