Ruch i nie tylko

Dziś mam takie ciekawe pytanie, czy wiecie co nam daję możliwość ruchu?

Pewnie wszyscy odpowiedzą nogi, ale prawda jest inna, nogi tylko dają możliwość żeby ruch był efektywniejszy. Zgodnie z teorią ewolucji płaszczyzna czołowa była pierwszą opanowana płaszczyzną czyli ruch jaki stworzenia wodne wykonują w swoim środowisku. Późniejsze płaszczyzny, które się pojawiły to płaszczyzna strzałkowa i poprzeczna. Te wszystkie ruchy zachodzą w każdym stawie naszego kręgosłupa w zmiennej proporcji oraz w różnym zakresie.

____________________________________________

Co daje możliwość ruchu?

Tak więc możliwość poruszania mamy dzięki naszemu kręgosłupowi. Jeśli mamy na obszarze naszych kręgów jakieś zablokowanie, nasz ruch staję się mniej wydajny, a gdy taka sytuacja występuję na kilku segmentach to wtedy nasz ruch jest jeszcze bardziej ograniczony. Jeśli sytuacja trwa dość długo ciało zaczyna się do tego stanu nadzwyczajnie „przyzwyczajać”. Prócz ograniczeń w ruchomości blokady mogą także wpływać na różne aspekty naszego zdrowia takie jak:

-zaburzenia sercowo-naczyniowe (arytmie, nadciśnienie, niedociśnienie,)

-zaburzenia pracy narządów wewnętrznych (biegunki, zaparcia, anemia, zaburzenia gospodarki węglowodanowej, zgaga, refluks,)

-zaburzenia hormonalne (choroby tarczycy, zaburzenia osi HPA)

-bóle różnego pochodzenia (bóle kolan, głowy, bóle zatokowe, „łokcie tenisisty” czy „golfisty”, bóle menstruacyjne, „rwa kulszowa”, „rwa barkowa”, migreny)

#kręgosłup#osteopatia


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *