Rwa kulszowa

Rwa kulszowa, radikulopatia lędźwiowa, podrażnienie nerwu kulszowego, zespół mięśnia gruszkowatego czy też korzonki, można by tak wymieniać. Wszystkie te zespoły mogą mieć podobny mechanizm działania i podobne objawy.

Prócz samej pracy przy stanie ostrym, takiej jak wspomaganie drenażu, przywrócenia ruchomości kręgosłupa czy to poprzez opracowania struktur/obszarów zaangażowanych, badania pokazują nam ciekawe połączenie. 😃

Połączenie

W badaniach z 2001 roku pokazano, że nerw kulszowy jest bardzo mocno połączony z nerwem błędnym i działają jednoczasowo, aż w 72%. Czyli stymulacja jednego aktywuję drugi i na odwrót, wspólne pobudzanie jak i wyhamowywanie. Można to nazwać integracją obu struktur nerwowych w strukturze rdzenia przedłużonego: dogłowowym brzuszno-bocznym obszarze (RVLM).

Stymulacja

Jak stymulować nerw błędny? Poprzez zharmonizowany oddech w rytmie 6/6 (sekund), a jak stymulować nerw kulszowy? Poprzez np. rozciąganie „tylnej taśmy”.

Czy nie łączy się Wam to z czymś?

Tak dokładnie pozycje z jogi czyli połączenie oddechu wraz z rozciąganiem w różnych pozycjach. Teraz badania pokazują jak wielki wpływ na ciało ma oddychanie oraz ćwiczenia zachowujące naszą pełną ruchomość.

Podsumowanie

Oczywiście nie namawiam do uprawiania jogi, bo to naprawdę trudna praktyka, ale podobny efekt można osiągnąć stymulując nerw błędny oraz zwiększając aktywność spontaniczną o czym napiszę później.

Chciałbym Was zachęcić do zajęcia się Waszymi problemami HOLISTYCZNIE i spróbować doszukać się źródła. Do czego będę zachęcał cały czas!

Pozdrawiam. Wdechhhhhhh, wydechhhhhhh 🙂 🙂

Badania:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11277974/


0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *