Kamica żółciowa

Dziś chciałbym razem z Wami zgłębić temat kamicy żółciowej. Czym jest ta jednostka chorobowa?

Niczym innym jak złogami zalegającymi w pęcherzyku żółciowym oraz przewodach żółciowych. Powodów powstania tej dysfunkcji jest wiele, ale chciałbym Was zapoznać z pewną możliwością.

Czym jest pęcherzyk żółciowy?

Zacznijmy na początek od kilku prostych wskazówek, które pomogą przybliżyć tą jednostkę chorobową.

Jest to narząd znajdujący się pod wątrobą, jego zadaniem jest magazynowanie oraz zagęszczanie żółci, która jest wytwarzana przez wątrobę.

Teraz nasuwa się pytanie czym jest żółć i jakie pełni funkcje:

1. powoduję emulsyfikację (rozdrobnienie) tłuszczu, co ułatwia jego trawienie,

2. razem z żółcią wydalane są cholesterol, sole kwasów żółciowych, fosfolipidy, elektrolity, produkty metabolizmu tj. metale ciężkie, leki (wszystko co przerabiają hepatocyty).

Teraz jak już wiemy, że pęcherzyk żółciowy jest tylko magazynem to czy sam magazyn jest problemem czy bardziej jakiś jego zarządca? 😁

Kto jest zarządcą?

Zarządcą magazynu jest nasz układ nerwowy, a dokładnie informacja z nerwu błędnego, który posiada receptory na całym przebiegu naszego układu pokarmowego i wysyła informacje do mózgu (co było zjedzone i ile potrzeba enzymów trawiennych).

Jeśli ta informacja dociera nie dokładnie lub jest jakieś zaburzenie w komunikacji, to może dojść do składowania w naszym magazynie żółci, co w dłuższym przedziale czasu może predysponować do tworzenia się kamieni.

Praca manualna

Jest również możliwość manualnej pracy na zwieraczu Oddiego (widoczny na zdjęciu wyżej), ale to jest tylko mięsień i jak już wcześniej wspominałem „robotnik”, który jest zarządzany przez „kierownika” układ nerwowy. Ten bodziec może zastymulować większy wyrzut po zabiegu, ale jeśli mamy problem w komunikacji z układem nerwowym to efekt będzie tylko chwilowy.

Podsumowanie

Po tej ciekawej historii chciałbym Was zachęcić do spojrzenia, trochę inaczej na niektóre jednostki chorobowe.

Zwiększenie komunikacji między układem nerwowym jest możliwe poprzez zrównoważenie całego organizmu w wyniku terapii oraz zmianę stylu życia w zakresie aktywności fizycznej, diety, snu czy kontroli stresu. Jednym ze sposobów równoważenia organizmu są ćwiczenia oddechowe przez nos albo wizyta u osteopaty.

Categories: Blog

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *