HRV

Wszystkich zastanawia pewnie co to za wykres, jest to zapis wyładowań serca zmierzonego poprzez EKG. Przeważnie robi się to w celu oceny pracy serca oraz wykrywania zaburzeń jego pracy. Dzięki zaznaczonemu odstępowi RR oraz jego zmienności można zbadać równowagę naszego układu nerwowego. Im większa zmienność rytmu zatokowego (HRV) czyli im większa różnica miedzy poszczególnymi odcinkami RR, tym większy wskaźnik zdrowia serca oraz układu autonomicznego. Można to w prosty sposób zbadać poprzez cyrkiel na graficznym zapisie EKG oraz poprzez badanie tętna (opis poniżej).

Fizjologia

Nasz układ autonomiczny można podzielić najprościej na dwa elementy: część współczulną oraz przywspółczulną. Pierwsza część odpowiada za pobudzenie, a druga za relaksację/wyciszenie. Oczywiście jest to największe uproszenie jakie się da i nie zdarzają się momenty, gdy tylko jedna część jest aktywna, a druga totalnie wyłączona jest to tylko uproszczenie stworzone dla klinicystów.

Wpływ oddechu

Nasz oddech ma też bardzo duży wpływ na zmienność rytmu zatokowego (HRV) podczas wdechu nasze tętno przyspiesza, a podczas wydechu spowalnia. Jest to naturalny objaw można to łatwo sprawdzić.

Połóż jedna rękę na wysokości przebiegu tętnicy promieniowej (zaznaczone na obrazku) postaraj się wyczuć tętno, gdy już je wyczujesz skup się czy odczuwasz zmianę rytmu podczas wdechu oraz wydechu.

Jeśli w tym prostym teście nie wyczuwasz zmiany rytmu tętna to znak o pierwszych objawach zaburzenia układu autonomicznego, które mogą rzutować na późniejsze problemy.

Podsumowanie

Jednym z najprostszych sposobów na przywrócenie równowagi są systematyczne ćwiczenia oddechowe. Pięciominutowe oddychanie poprzez nos w cyklu około 6 sekund wdech oraz 6 sekund wydech.

Czemu przez nos napisze później.


0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *